Se på karta

auktionsverk 

gav 590 företag inom detta område

(2.5)

Nässjögatan 630248 Halmstad
logo

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.

auktionsverk Sökord

Månadsauktioner med konst , antikviteter och design. Vi utför värderingar, även i hemmet, hämtning samt städning - allt på samma räkning. Välkommen.

Visa mer

(1)

Kyrkebolsgatan 965469 Karlstad
logo

Med 30 års erfarenhet och ett etablerat namn i Värmland erbjuder vi uppskattade och välbesökta kvalitetsauktioner samt stadsauktioner kontinuerligt under hela året. Välkommen!

(4.5)

Holländargatan 21B11160 Stockholm
logo

Välkänt auktionshus med både frimärks- och myntauktioner där vi säljer frimärken, brev, vykort, handskrifter, mynt, sedlar m.m.

Vassunda PRÄSTGÅRDEN 2674191 Knivsta
logo

Köper hela och delar av hem. Även enstaka föremål. Fri värdering i hemmet. Vi erbjuder helhetslösning inkl tömning av allt bohag och ev städning. Ring Niklas Helms.

Sveavägen 11611350 Stockholm
logo

På Metropol håller vi varje vecka auktioner med dekorativa föremål och bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m. Välkommen!

Gåsgränd 411127 Stockholm
logo

Vi är en seriös mynthandel och frimärkshandel i centrala Stockholm. Kontakta oss om du vill sälja, köpa eller värdera dina gamla mynt, frimärken, brev, vykort, sedlar, medaljer eller liknande samlarföremål. Gärna hela samlingar. Vi har även regelbundna auktioner via internet. Kontakta våra experter idag om du vill sälja din samling!

(1)

Barrsätragatan 2255626 Jönköping
logo

Vi är experter på auktioner! Kika in på vår hemsida för att se vilka auktioner som pågår just nu. Har ni föremål att avyttra kan ni kontakta oss för vägledning innan ni skänker eller kastar. Vi tar även hand om dödsbon för privatpersoner, begravningsbyråer, goda män och juristbyråer samt företag.

(5)

Kyttingevägen 1518131 Lidingö
logo

Myntbutiken i Sverige AB är en mynthandlare i Stockholm med gott renommé, höga kundbetyg och bra inköpspriser. Vi vänder oss till dig som genom arv, gåva eller förvärv fått tag i en myntsamling du ej har något intresse av.Vi köper din myntsamling till bästa pris, och ser till att samlingen hamnar i bra händer hos en entusiast eller samlare. Vi köper även in silver-och guldföremål med tydliga svenska stämplar.

Prästnäs 57777 Järnforsen
logo

Järnforsens Auktionshall - din auktionsfirma i Järnforsen!Vi tar emot gods för försäljning på våra webauktioner - allt från maskiner och verktyg till tavlor och porslin. Varje objekt fotograferas och katalogiseras. Vi packar och skickar objekt mot fraktkostnad samt utför hämtning och transport.Kontakta oss för med information!Öppet för besök måndagar, för övrig tid ring för att boka tid.

(3)

Väderögatan 221124 Malmö
logo

Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ettetablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Hjärtligt välkommen till vår nya sida!

Nickelvägen 137150 Karlskrona
logo

Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ettetablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Hjärtligt välkommen till vår nya sida!

Alevägen 129162 Kristianstad
logo

Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ettetablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag. Här kan du hitta föremål för såväl finrum som verkstad. Hjärtligt välkommen till vår nya sida!

Österleden 272135 Västerås
logo

Auktionsbyrån Effecta AB är etablerad 1983 i Västerås och har sedan starten genomfört ca 1200 auktioner.

Sturegatan 2411436 Stockholm
logo

Vi är ett av världens ledande internationella auktionshus.Våra experter utför värdering och rådgivning. Sotheby’s håller kvalitetsauktioner i London, New York, Paris, Genève & Hong Kong inom konst, konsthantverk, design, smycken, böcker, grafik & bilar.

Östbygatan 15C53138 Lidköping
logo

Auktoriserad värderingsman hos Svenska Handelskammaren. Butik och auktionshall. Vi erbjuder även flyttstädning. Välkommen!

Clemenstorget 722221 Lund
logo

På våra kvalitetsauktioner vår och höst bjuder vi ut föremål av särskilt hög kvalitet. Varje objekt katalogiseras i enlighet med internationell standard, fotograferas och presenteras i en välarbetad tryckt katalog. Vi lägger ner stor omsorg på att presentera föremålen på bästa sätt under generöst tilltagna visningar.

Nöbbelövsvägen 10022660 Lund

Med omsorg och kvalitet tar vi hand om hela samlingar och dödsbon, även tömning och städning, samt enstaka föremål. All försäljning sker online i samarbete med Auctionet med över 4.000.000 besök varje månad. Kontakta oss för inlämning på 046-125540 eller via mail på [email protected]. Vi gör dagligen hembesök i hela Skåne. Det går också bra att besöka oss på Nöbbelövsvägen 100 i Lund, måndag-fredag kl. 13-17. Hjärtligt välkomna!

(1)

Arsenalsgatan 211147 Stockholm
logo

Bukowskis är det ledande auktionshuset i Norden och har en lång tradition av specialistkunskap av högsta kvalitet. Under 2023 klubbade Bukowskis 59 miljonnoteringar och 16 nya världsrekord – överlägset flest på den nordiska auktionsmarknaden. Sälj din konst, design och antikviteter där du gör din bästa affär.

(1.33)

Carlsgatan 5421120 Malmö
logo

Bukowskis är det ledande auktionshuset i Norden och har en lång tradition av specialistkunskap av högsta kvalitet. Under 2023 klubbade Bukowskis 59 miljonnoteringar och 16 nya världsrekord – överlägset flest på den nordiska auktionsmarknaden. Sälj din konst, design och antikviteter där du gör din bästa affär.

(1.5)

Västberga Allé 312630 Hägersten
logo

Bukowskis är det ledande auktionshuset i Norden och har en lång tradition av specialistkunskap av högsta kvalitet. Under 2023 klubbade Bukowskis 59 miljonnoteringar och 16 nya världsrekord – överlägset flest på den nordiska auktionsmarknaden. Sälj din konst, design och antikviteter där du gör din bästa affär.

(1.5)

Geijersgatan 3A41134 Göteborg
logo

Bukowskis är det ledande auktionshuset i Norden och har en lång tradition av specialistkunskap av högsta kvalitet. Under 2023 klubbade Bukowskis 59 miljonnoteringar och 16 nya världsrekord – överlägset flest på den nordiska auktionsmarknaden. Sälj din konst, design och antikviteter där du gör din bästa affär.

Pråmvägen 1365216 Karlstad
logo

Vi är ett av Sveriges 10 ledande auktionsverk. Vi har auktioner på nätet dagligen och kvalitetsauktioner tre gånger per år. Värderar konst och antikviteter, utför värderingar för bodelningar, bouppteckningar, försäkringsärenden. För att se pågående auktioner se vår hemsida.

Häradsvägen 2478434 Borlänge
logo

Företaget är idag Dalarnas ledande auktionhus med kombinerade traditionella klubbauktioner och onlineauktioner var tredje vecka. Våra auktioner erbjuder ett stort urval av antikviteter, modern design, allmoge, konst, smycken samt mycket annat. Ni finner oss i vår lokal på Häradsvägen 24 i centrala Borlänge. Där på plats kan ni få hjälp av våra värderingsmän med inlämning till försäljning, värdering och vägledning. Med fokus på Dalarna så utför vi hembesök och hämtningar i hela regionen och övriga Sverige. Vi åtar oss såväl försäljning av enstaka föremål så som hela bohag med totalentrepenad. På Gullmarsvägen 42 och på Essinge brogata 4 i Stockholm finner ni våra filialer för inlämning och utlämning.

Broarna 1173892 Norberg
logo

Vi på Broarna har lång erfarenhet av auktioner. Kontakta oss så berättar vi mer om hur du kan sälja dina saker på någon av våra ca 40 auktioner varje år.