hallandsauktionsverk
2.5 (2)
Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.
Månadsauktioner med konst , antikviteter och design. Vi utför värderingar, även i hemmet, hämtning samt städning - allt på samma räkning. Välkommen.
Västra Auktionsverket, AB
1 (1)
Vi är experter på auktioner! Kika in på vår hemsida för att se vilka auktioner som pågår just nu. Har ni föremål att avyttra kan ni kontakta oss för vägledning innan ni skänker eller kastar. Vi tar även hand om dödsbon för privatpersoner, begravningsbyråer, goda män och juristbyråer samt företag.
Auktionsbyrån Effecta AB
Auktionsbyrån Effecta AB är etablerad 1983 i Västerås och har sedan starten genomfört ca 1200 auktioner.
Antikt T & P AB
Finns i Karlshamn och Kyrkhult. Vi är specialister på samlarprylar! Antikt, loppis och auktioner. Köper dödsbon och samlingar.
Auktionsverket i Karlstad
1 (2)
Med 30 års erfarenhet och ett etablerat namn i Värmland erbjuder vi uppskattade och välbesökta kvalitetsauktioner samt stadsauktioner kontinuerligt under hela året. Välkommen!
AB Uppsala Nya Auktionskammare
Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.
AB Uppsala Nya Auktionskammare
Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.
AB Uppsala Nya Auktionskammare
Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.
AB Uppsala Nya Auktionskammare
Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.
AB Uppsala Nya Auktionskammare
Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.
Helms Antikvitetshandel
Köper hela och delar av hem. Även enstaka föremål. Fri värdering i hemmet. Vi erbjuder helhetslösning inkl tömning av allt bohag och ev städning. Ring Niklas Helms.
Metropol Auktioner
På Metropol håller vi varje vecka auktioner med dekorativa föremål och bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m. Välkommen!
Lysekils Auktionsbyrå
Vi jobbar med alla typer av auktioner, till exempel dödsbo och lösöre, jordbruk och rörelser, fastigheter m.m. Vi utför även olika sorters värderingar. Välkomna att fråga oss!
Höörs Auktionshall
5 (1)
Storgatans Allservice AB startade 2016 som städfirma och fick ganska snabbt en hel del förfrågningar om dödsbovärderingar då Mattias arbetat med värderingar i över 20år. Då åkte vi ut och gjorde värderingar över vilka föremål som kunden kunde lämna in på auktion och sedan gjorde vi tömning och städning av hemmen. Då började tanken väckas på att själv starta auktionshus vilket startades upp i början av 2019. Detta gjorde då att vi kunde göra helhetslösningar för kunden.
Auktionsförmedlare
Vi hjälper dig att sälja till rätt pris på rätt ställe. Tar du kontakt med mig så är jag den enda person som du behöver anlita. Transporterar, röjer, städar, värderingar för dödsbo, skiften, försäljningar m.m. Kontakta oss gärna om du vill värdera enstaka föremål eller hela hem.#nl##nl#
Limmareds Auktionshall
Hos Antik & Antikvariat Tranan hittar du möbler från 1700-talet till 1900-talet och annan kuriosa. Vi säljer också glas, speciellt från Limmareds Glasbruk. Vi har även ett antikvariat med flera olika typer av böcker.
Fyndet Antik & Kuriosa
Möbler från gångna sekel trängs med mattor, porslin, keramik, lampor, konst, unika föremål och udda antikviteter och kuriosa. Innerligt och hjärtligt välkomna till Fyndet. Är du intresserad av att köpa, eller kanske sälja antikviteter eller annat gods? Då har du kommit helt rätt! Vi har specialiserat oss på omhändertagande och inköp av framför allt dödsbon och bohag.
Skogbergs Antik & Auktioner
Auktoriserad värderingsman hos Svenska Handelskammaren. Butik och auktionshall. Vi erbjuder även flyttstädning. Välkommen!
Höga Kusten Fönster AB
Vi levererar fönster, fönsterdörrar, skjutpartier, vikpartier samt tillbehör som markiser och solskydd. Vi riktar oss såväl till privatpersoner som byggfirmor, bostadsrättsföreningar samt kommuner och landsting. Vi satsar endast på högkvalitativa produkter då vi anser att nöjda kunder är den i särklass bästa reklamen. Vår styrka är också att kunna hålla mycket fördelaktiga priser.