Se på karta

auktion möbler 

gav 60 företag inom detta område

(2.5)

Nässjögatan 630248 Halmstad
logo

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.

auktion Sökord

Månadsauktioner med konst , antikviteter och design. Vi utför värderingar, även i hemmet, hämtning samt städning - allt på samma räkning. Välkommen.

Visa mer
Häradsvägen 2478434 Borlänge
logo

Företaget är idag Dalarnas ledande auktionhus med kombinerade traditionella klubbauktioner och onlineauktioner var tredje vecka. Våra auktioner erbjuder ett stort urval av antikviteter, modern design, allmoge, konst, smycken samt mycket annat. Ni finner oss i vår lokal på Häradsvägen 24 i centrala Borlänge. Där på plats kan ni få hjälp av våra värderingsmän med inlämning till försäljning, värdering och vägledning. Med fokus på Dalarna så utför vi hembesök och hämtningar i hela regionen och övriga Sverige. Vi åtar oss såväl försäljning av enstaka föremål så som hela bohag med totalentrepenad. På Gullmarsvägen 42 och på Essinge brogata 4 i Stockholm finner ni våra filialer för inlämning och utlämning.

Österleden 272135 Västerås
logo

Auktionsbyrån Effecta AB är etablerad 1983 i Västerås och har sedan starten genomfört ca 1200 auktioner.

Ronnebygatan 2037435 Karlshamn
logo

Finns i Karlshamn och Kyrkhult. Vi är specialister på samlarprylar! Antikt, loppis och auktioner. Köper dödsbon och samlingar.

Nybrogatan 2011439 Stockholm
logo

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Kungsportsavenyen 4141136 Göteborg
logo

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Dragarbrunnsgatan 7375320 Uppsala
logo

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Östergatan 421125 Malmö
logo

Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.

Södra Hamnvägen 811541 Stockholm
logo

Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.

Vassunda PRÄSTGÅRDEN 2674191 Knivsta
logo

Köper hela och delar av hem. Även enstaka föremål. Fri värdering i hemmet. Vi erbjuder helhetslösning inkl tömning av allt bohag och ev städning. Ring Niklas Helms.

Sveavägen 11611350 Stockholm
logo

På Metropol håller vi varje vecka auktioner med dekorativa föremål och bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m. Välkommen!

Kontorsvägen 845338 Lysekil
logo

Vi jobbar med alla typer av auktioner, till exempel dödsbo och lösöre, jordbruk och rörelser, fastigheter m.m. Vi utför även olika sorters värderingar. Välkomna att fråga oss!

Clemenstorget 722221 Lund
logo

På våra kvalitetsauktioner vår och höst bjuder vi ut föremål av särskilt hög kvalitet. Varje objekt katalogiseras i enlighet med internationell standard, fotograferas och presenteras i en välarbetad tryckt katalog. Vi lägger ner stor omsorg på att presentera föremålen på bästa sätt under generöst tilltagna visningar.

(5)

Handelsgatan 324330 Höör
logo

Storgatans Allservice AB startade 2016 som städfirma och fick ganska snabbt en hel del förfrågningar om dödsbovärderingar då Mattias arbetat med värderingar i över 20år. Då åkte vi ut och gjorde värderingar över vilka föremål som kunden kunde lämna in på auktion och sedan gjorde vi tömning och städning av hemmen. Då började tanken väckas på att själv starta auktionshus vilket startades upp i början av 2019. Detta gjorde då att vi kunde göra helhetslösningar för kunden.

Tövsätter 10582461 Forsa
logo

Hälsingebyrån har funnits i auktionsbranschen sedan 1964. Nuvarande ägare, auktionisten Erik Jonsson, tog över firman efter sin far 1985. Eriks mor och alla familjemedlemmar hjälps åt att jobba på auktionerna.Vid fint väder hålls auktionen utomhus. Vid ruskväder och under vintertid håller vi till i den ändamålsenliga auktionshallen. Vanligtvis är det visning mellan klockan 11 och 12 då auktionen startar.

Flyghamnslyckan 442338 Torslanda
logo

Vi hjälper dig att sälja till rätt pris på rätt ställe. Tar du kontakt med mig så är jag den enda person som du behöver anlita. Transporterar, röjer, städar, värderingar för dödsbo, skiften, försäljningar m.m. Kontakta oss gärna om du vill värdera enstaka föremål eller hela hem.#nl##nl#

Industrigatan 626263 Ängelholm
logo

Möbler från gångna sekel trängs med mattor, porslin, keramik, lampor, konst, unika föremål och udda antikviteter och kuriosa. Innerligt och hjärtligt välkomna till Fyndet. Är du intresserad av att köpa, eller kanske sälja antikviteter eller annat gods? Då har du kommit helt rätt! Vi har specialiserat oss på omhändertagande och inköp av framför allt dödsbon och bohag.

Enoch Thulins Väg 1326153 Landskrona
logo

Skånes Auktionsverk är ett av södra Sveriges ledande auktionshus med geografisk placering i hjärtat av Öresundsregionen, med 3,9 miljoner invånare. Sedan 1980-talet har företaget, tidigare känt som Anders Antik, förmedlat försäljning av konst, antikviteter och modern design till kunder över hela världen.

Valhallavägen 2189136 Örnsköldsvik
logo

Vi levererar fönster, fönsterdörrar, skjutpartier, vikpartier samt tillbehör som markiser och solskydd. Vi riktar oss såväl till privatpersoner som byggfirmor, bostadsrättsföreningar samt kommuner och landsting. Vi satsar endast på högkvalitativa produkter då vi anser att nöjda kunder är den i särklass bästa reklamen. Vår styrka är också att kunna hålla mycket fördelaktiga priser.

Böttestad 59597 Mantorp
Gamla bruksgatan 4266840 Bäckefors