Om RB Industri
Relationen till kunden är viktig för oss,för att kunna uppnå ett långvarigt och bra samarbete för framtiden. Vi lägger stora resurser på att klara av kvalitet och leveranssäkerhet.
Affärsidé
Vår specialitet är tillverkning av bockade, bearbetade och svetsade konstruktioner inom legerat och olegerat stål.
Vi är vana att bygga svetsade mekaniska produkter för slutleverans till kund. Egna produkter är rostfria plåtkomponenter till tunga fordon i form av skärmar, verktygslådor,tankar och lamphållare mm.
Verksamheten är anpassad för små och medelstora serier vi arbetar även med stycktillverkning.
Optimerad vattenskärning för lego i återkommande serier är:
Vattenskärning
Vi har stor kapacitet eftersom vi har två stycken skärmaskiner. Den stora maskinen har ett arbetsbord på 6000 x 4000 mm med fyra enskilt styrda skärhuvuden. Lilla maskinen har ett arbetsbord på 2000 x 3000 mm med två stycken skärhuvuden.
Med en pumpkapacitet på 150 hk, fördelat på tre pumpar samt ett plåtlager på ca 100ton kan vi erbjuda en driftsäker produktion utan störningar.
Verkstaden
I vår verkstad utförs svetsning, kantpressning, valsning och skärande bearbetning. Vi har stor erfarenhet av rostfritt plåtslageri och tillverkning av mekaniska komponenter, t ex verktygslådor och tankar till lastbilar. Vi bygger även hela maskinsystem enligt kundens önskemål. Vår verkstadslokal är ca 1200 kvm.
Innehållet i denna modul är ändrat av användare
Äger du företaget?
Logga in:no_upscale()/www.eniro.se/_next/static/media/seo-check.0os379_6ajgjf.png)
:no_upscale()/www.eniro.se/_next/static/media/robin-crew-lightning.317285zzn8iqu.png)