Om Pizzeria Napoli

Genuin italiensk restaurang med samma ägare sedan 1973. Vi erbjuder pizza, pasta och andra italienska rätter. Varmt välkommen!

Innehållet i denna modul är ändrat av användare

Bildgalleri

  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 1
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 2
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 3
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 4
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 5
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 6
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 7
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 8
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 9
  • Pizzeria Napoli Pizzeria, Uddevalla - 10

Pizzeria Napoli, Företagsinformation

Officiell information

Juridiskt namnGiovanni Atzori Aktiebolag
BolagsformAktiebolag
Datum för upprättande03.04.1978
Org.nr:5561967497
ArbetsgivaravgiftRegistrerad
Aktiekapital100000
Omsättn.intervall5000 - 9999
F-skattJa, registrerad för F-skatt
Registrerad för momsJa
SNI-bransch56100 Restaurangverksamhet

Exekutiva befattningar/Administration

Sara Daniela Falcini BonannoLedamot
Antonino BonannoSuppleant
Patrik Johan Robert CarlénRevisor

Omdömen om Pizzeria Napoli

Claes

mer än ett år sedan

Blev helt nonchalerad, väntade länge först på menyn, Pizzan kom fort, men var inte 100% färdigbakad. Villae sedan gärna ha en kaffe på maten, men gav upp efter 20 minuters väntan.

Anonym användare

mer än ett år sedan

Supergoda pizzor och en fin lokal. Trevlig personal - inget att gnälla över.

Robert E

mer än ett år sedan

Helt klart den bästa pizzerian, dom vet hur en pizza ska bakas utan en massa äckligt slaffs!

Många nöjda kunder

mer än ett år sedan

Denna Pizzeria är bland de första i Sverige. Den grundades 1973 med ambitionen att lära svenskarna hur en italiensk pizza skall smaka.
Nu för tiden har man glömt hur en äkta Capricciosa eller Caruso skall smaka.... balansen mellan tomaten, osten och resten av ingredienserna samt en välgräddad deg som har fått jäsa under minst 8 timmar och inte den tunna hönökaksvarianten som man finner hos övriga pizzerior. Dessa har inte sett italien på vykort ens.., Bry er inte om kritiken från dessa bönder
som bara har ett enda mål att fylla sin buk så billigt som möjligt. Fortsätt att baka era äkta pizzor det finns fortfarande många som bryr sig.

Anonym användare

mer än ett år sedan

Här gör dom riktiga pizzor helt enkelt!! inga slabbiga alban pizzor med kebab

Thomas

mer än ett år sedan

Service bra, maten helrutten. Gå aldrig dit, de har varken lärt sig laga mat eller städat lokalen sen 1973 när de öppnade. Undvik!

gloria

mer än ett år sedan

Jätte goda pizzor, alla borde verkligen smaka någonting därifrån. Skön personal med!

Anonym användare

mer än ett år sedan

Oftast kanongoda pizzor. Trevlig personal och mysig lokal.

Besviken

mer än ett år sedan

Brända kanter och seg. Inte prisvärt beställde en med skinka och räkor knappt någon skinka eller räkor. Uselt!

M.A.P

mer än ett år sedan

Jag och min fru var nyfikna på denna pizzeria som har fått så mycket beröm men vi blev mycket besvikna.
Personalen var trevlig, servicen var snabb och lokalen var mysig och vi beställde en varsin Caruso med tomat, ost, skinka, champinjoner och räkor.
Bådas pizzadeg var bränd, seg och hård. Sen hade pizzabagaren strött champinjon"flis" (istället för skivor eller bitar) över hela pizzan så att det låg som en svart, osmaklig matta över hela pizzan och tog över all smak. Man kunde inte känna smaken av vare sig skinka eller räkor bara denna svarta matta av bränd champinjon"flis".
Hur kan man lämna ut så illa bakta pizzor om man som pizzabagare har stolthet i sitt yrke?