Om Norabostäder AB
Vill du bo i en levande idyll har du kommit rätt. De boendemiljöer vi erbjuder är vackra, avkopplande och fyllda av en speciell karaktär och atmosfär.
Bostäder
Några av våra fastigheter i Nora är från 1600-talets mitt, då Nora fick sina stadsprivilegier. Andra är från 1700- och 1800-talet och tidigt 1900-tal. De allra flesta är av modernare datum, byggda på 1960-talet och framåt.
Hela vårt bestånd i Gyttorps centrum är varsamt renoverat. Till det yttre bor du kvar i femtiotalet, till det inre är lägenheternas standard anpassade till de krav som hyresgäster har idag.
Vårt mål är att du ska hitta ”din” lägenhet oavsett om du bor ensam eller har familj, är ung eller gammal, har barn eller inte. Hur du än vill bo som vår hyresgäst har vi något som passar.
Lokaler
Nora Fastigheter AB förvaltar ett 30-tal kommunala fastigheter. I dessa lokaler inryms kommunens verksamheter såsom förskolor, skolor och administration. Vi har även kommersiella lokaler som vi hyr ut. Allt från affärslokaler till kontorslokaler och industrifastigheter.
Vi jobbar för att du ska trivas
Vårt uppdrag är att erbjuda prisvärda lägenheter och lokaler, och vi ska dessutom erbjuda varje enskild hyresgäst rätt lokal och rätt lägenhet.
Det kräver engagemang, hög kompetens och förmåga att se till behovet hos varje hyresgäst. Om vi lyckas, kommer du att trivas hos oss. Det vill vi. Och om många trivs hos oss och i Nora kommer vår stad att locka till sig fler människor som vill bo och arbeta här. Det vill vi också.
Innehållet i denna modul är ändrat av användare
Äger du företaget?
Logga in:no_upscale()/www.eniro.se/_next/static/media/seo-check.0os379_6ajgjf.png)
:no_upscale()/www.eniro.se/_next/static/media/robin-crew-lightning.317285zzn8iqu.png)