Se på karta

myntauktion (guld) 

gav 19 företag inom detta område

(4.5)

Holländargatan 21B11160 Stockholm
logo

Välkänt auktionshus med både frimärks- och myntauktioner där vi säljer frimärken, brev, vykort, handskrifter, mynt, sedlar m.m.

(2.5)

Nässjögatan 630248 Halmstad
logo

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.

Västra Hamngatan 641117 Göteborg
logo

Företaget är inriktad på föremål från antiken och myntförsäljning. Butiken var känd som den lilla ”Röda butiken” mitt på bottenplan. Under åren föll det sig naturligt att inriktningen skiftade över till handel med bl.a. guld och silver, men de antika föremålen har fortfarande en stor plats i vårt intresseområde.

(5)

Linnégatan 5241308 Göteborg
logo

Välkommen till JOAKIMS MYNT & SEDLARKöper allt inom svenska och utländska mynt och sedlar, guld, tandguld och silverföremål.Klockor, fickur. Även större samlingar.Medlem i Sveriges Mynthandlares Förening.

Gåsgränd 411127 Stockholm
logo

Vi är en seriös mynthandel och frimärkshandel i centrala Stockholm. Kontakta oss om du vill sälja, köpa eller värdera dina gamla mynt, frimärken, brev, vykort, sedlar, medaljer eller liknande samlarföremål. Gärna hela samlingar. Vi har även regelbundna auktioner via internet. Kontakta våra experter idag om du vill sälja din samling!

(5)

Kyttingevägen 1518131 Lidingö
logo

Myntbutiken i Sverige AB är en mynthandlare i Stockholm med gott renommé, höga kundbetyg och bra inköpspriser. Vi vänder oss till dig som genom arv, gåva eller förvärv fått tag i en myntsamling du ej har något intresse av.Vi köper din myntsamling till bästa pris, och ser till att samlingen hamnar i bra händer hos en entusiast eller samlare. Vi köper även in silver-och guldföremål med tydliga svenska stämplar.

Kyttingevägen 1518131 Lidingö
logo

Hjärtligt välkommen till en frimärkshandel & mynthandel i Stockholm med gott anseende, höga kundbetyg och bra inköpspriser.Vi vänder oss till dig som har frimärken, mynt, medaljer, äldre serietidningar, vykort eller andra samlarföremål som du inte har något intresse av. Vi köper din samling till bästa pris, och ser till att samlingen hamnar i bra händer hos en entusiast eller samlare.

Kyrkogatan 2185232 Sundsvall
logo

Vi är den lilla butiken med det stora sortimentet. Vi köper, byter och säljer allt i guld och silver.

Fågelsångsvägen 1590354 Umeå
logo

Köper guld, köper silver och mynt till dagsaktuellt pris oavsett skick. Betalt direkt med Swish, inga krångliga villkor eller dolda avgifter. Boka tid för enskild träff med fri värdering. Kontor i Umeå, håll utkik efter annons, ibland besöker vi närliggande orter, till exempel Örnsköldsvik och Skellefteå.

Järnvägsgatan 4461130 Nyköping
Finspångsvägen 60560580 Svärtinge

(5)

Kyrkogatan 1674531 Enköping

(4)

Västra Hamngatan 641117 Göteborg
Svartensgatan 611620 Stockholm
Väderkvarnsgatan 3575326 Uppsala