Om Frasses

Året var 1975. Fyra entreprenörer som alla drev varsin snabbmatsrestaurang träffades i norra Sverige. För att göra en lång historia ganska kort bestämde sig dessa herrar för att samarbeta och konceptet Frasses skapades. Platsen var Luleå och detta skedde för över 50 år sedan. Vad de inte visste då var att de skapade något som på sikt skulle komma att bli ett mycket starkt och populärt hamburgerkoncept.

På den tiden var korven populär på marknaden och självklart var parisaren en storsäljare. Men utvecklingen gick snabbt framåt och några år senare lanserades Skrovmålet. En hamburgermeny som fortfarande är mångas stora favorit och en riktig klassiker hos oss!

Som de flesta redan vet inspirerades grundarna mycket av serien Karl-Alfred och kedjans namn kommer från den store hamburgerätaren Frasse i serien.

Frasses är idag ett välmående koncept med ca 30 restauranger runtom i Sverige. Från Kiruna i norr till Kalmar i söder. Ambitionen är såklart att växa och bli ännu fler restaurang

Frasses utvalda länkar

Innehållet i denna modul är ändrat av användare

Äger du företaget?

Logga in

Frasses, Företagsinformation

Officiell information

  • Juridiskt namn

    Darga AB

  • Bolagsform

    Aktiebolag

  • Registreringsdatum

    1957-05-15

  • Org.nr:

    5560647850

  • Arbetsgivaravgift

    Registrerad

  • Aktiekapital

    100000

  • Omsättn.intervall

    5000 - 9999

  • F-skatt

    Ja, registrerad för F-skatt

  • Registrerad för moms

    Ja

  • SNI-bransch

    56110 Restaurangverksamhet

Exekutiva befattningar/Administration

  • Ledamot

    Sara Elisabet Joelsson

  • Suppleant

    Anders Rune Joelsson

  • Revisor

    Lars Kenneth Elton

Data levererad av Proff AS

Frasses ligger på Storstensvägen 2 och kan nås på någon av följande nummer.

  • 0176666100
  • 01-766 661 00
  • 017-666 61 00
  • 0176-66 61 00
  • 017-6666100