Om Björnåsens Hundpensionat

Vi driver ett mindre hundpensionat och hunddagis. Målet är att din hund skall komma ut på landet och trivas lika mycket av sin semester som du som ägare gör! Alla hundar har tillgång till egna stora rastgårdar. Varje dag får de även komma ut och leka eller bara strosa runt på vår drygt 4000 kvadrat stora, inhägnade trädgård. I den mån det går försöker vi se till så att alla har en kompis att leka med. Vi rastar självklart även med dagliga skogspromenader.

Verksamhet

Marie som driver pensionatet är utbildad hundinstruktör och hundpsykolog och har arbetat med hund sedan 1999. Privat/problemträning kan man boka om man tex vill ha hjälp med något speciellt problem eller om man "bara" vill träna privat med instruktör.

Pensionat

På vårt pensionat och dagis är både stora och små hundar välkomna! Vi är noga med att kombinera aktivitet och vila för att få en harmonisk och lycklig hund.

- Vi har totalt 14 boxar fördelat på 2 avdelningar. Varav 8 i pensionatsavdelningen och 6 i dagisavdelningen. Alla boxar är inte fyllda jämt, utan vi anpassar hundgruppen efter antalet personal.

- Varje hund har fri tillgång till egen stor rastgård. Vi går även dagliga skogspromenader med hundarna.

- Varje dag får hundarna godissök eller annan aktivitet som är lämplig för just din hund.

- Vi har även en inhägnad tomt på drygt 4000 kvadrat där hundarna får sträcka på benen, leka eller bara strosa runt.

- Flera hundar från samma familj, kommer att få bo tillsammans.

- Vi erbjuder även SPA-paket som tilläggstjänst. För pensionatsgäster finns även möjlighet att boka klippning för de som vill vara extra snygga när de hämtas.

Marie som är ansvarig för verksamheten har stor erfarenhet av hundar då hon är utbildad hundpsykolog och hundinstruktör. Hon har också startat och drivit två större hunddagis i Göteborg under många år. Patrik bidrar med en stor portion lugn vilket de flesta hundar känner sig trygga med.

Dagis

Vårt mål är att din hund skall komma ut på landet och få den allra bästa dagen när du är på jobbet. Varierad med promenader, mycket utevistelse, lek och aktivering, som är väl balanserad med vila – för en lugn och harmonisk hund. Vi har plats på heltid, deltid (fasta dagar varje vecka) samt enstaka dagar (i mån av plats). Vi tar emot både okastrerade och kastrerade hanar och tikar. Löptikar är välkomna, okastrerade hanar kommer att byta avdelning vid löp i mån av möjlighet. Okasterade hanar måste klara av att vistelsen när det finns löptikar i närheten, annars kan vi tyvärr inte ta emot dom då vi har både egna tikar, pensionatshundar samt dagishundar som löper.

Friskvård

Låt hunden få en riktigt härlig semester och unna den en eller flera behandlingar!

10% rabatt avdrages på alla våra behandlingar om man bokar minst 14 dagar innan lämning (gäller behandlingar, ej trim)! Boka gärna redan i samband med pensionatsbokning då vi kan utföra begränsat antal behandlingar/vecka och annars kan tvingas att säga nej.

Vi förbehåller oss rätten att byta behandling om hunden inte gillar den bokade behandlingen, detta sker i första hand i samråd med ägaren.

Vid bokning av flera behandlingar ges rabatten på sista behandlingen. Om hunden av någon anledning inte kan få alla behandlingar, gäller ord. pris på övriga behandlingar. Behandlingar utföres i första hand på vardagar, ej helger eller storhelger. Vill din hund ha behandling på helgen, maila oss för offert.

Vi har ”Nöjd Hund-garanti” på alla våra behandlingar/godispåsar! Om din hund inte gillar behandlingen/godiset så byter vi till annan! (undantag kloklipp/schamponering som kan behöva göras även om hunden inte älskar det)

Hundkurser

Vi erbjuder kurser i mindre grupper och med väl erfaren, engagerad och utbildad personal inomhus på HallåHund.

Gå gärna in på vår hemsida: www.hallahund.se för mer info!

För dig som vill träna privat eller som behöver hjälp med olika problem, erbjuder vi även privat konsultation.

Innehållet i denna modul är ändrat av användare

Äger du företaget?

Logga in
  • En glad hund med svart och vit päls sitter på en sten i en grönskande skogsmiljö.
  • Två hundar leker på en grusväg i en grön trädgård med ett rött hus i bakgrunden.
  • Tre hundar springer lekfullt över en grön gräsmatta i solskenet.
  • En röd hund står på gräset framför ett hus med en trädgård och träd i bakgrunden.
  • Fyra hundar går på en grusväg i skogen, kopplade med färgglada koppel. Området är omgiven av träd och höstlöv.
  • En tjej som knäböjer under en träplattform för att hjälpa en hund som är fast.
  • Tre glada hundar i en park, en vit, en brun och en svart, alla med färgglada selar.
  • Två glada hundar står tillsammans i naturen, en brun och en svart, med tungan ute och svansarna uppe.
  • En person går med flera hundar i en skog, omgiven av träd och grönska.
  • En man som knäböjer på en stig i skogen med tre glada hundar, alla med kopplar.

Björnåsens Hundpensionat, Företagsinformation

Officiell information

  • Juridiskt namn

    Björnåsen Marie-Louise Lind AB

  • Bolagsform

    Aktiebolag

  • Registreringsdatum

    2015-12-15

  • Org.nr:

    5590415351

  • Arbetsgivaravgift

    Registrerad

  • Aktiekapital

    50000

  • Omsättn.intervall

    1500 - 2999

  • F-skatt

    Ja, registrerad för F-skatt

  • Registrerad för moms

    Ja

  • SNI-bransch

    96990 Diverse övriga konsumenttjänster, 90200 Scenkonst

Exekutiva befattningar/Administration

  • Ledamot

    Marie-Louise Lind

  • Suppleant

    Jan Patrik Lind

Data levererad av Proff AS