Om Svesjö Kyl & Frys AB

Dina konkurrenter har använt den här ytan för att berätta om sitt företag. Du vet väl att det är gratis att fylla i din företagsinformation på Eniro?

Zmarta

Företagslån

Ansök om lån upp till 5 miljoner kronor

Ans&oring;k om lån upp till 5 miljoner kronor

Få hjälp med din synlighet online

Vi på Eniro vill att det ska vara enkelt för svenska företag att nå ut och växa på internet - därför har vi samlat allt du behöver veta om digital marknadsföring under ett och samma tak.

Liknande företag i närheten

2.0 kmElektric

Elektric

2.1 kmGöteborgs Symaskinsagentur AB

Göteborgs Symaskinsagentur AB

2.9 km

Arén Klimat & Kylteknik I Göteborg AB

3.0 kmSAAD Hushållsservice

SAAD Hushållsservice

Svesjö Kyl & Frys AB, Företagsinformation

Officiell information

Juridiskt namn

Svesjö Kyl & Frys Aktiebolag

Bolagsform

Aktiebolag

Datum för upprättande

29.09.1964

Org.nr:

5560942905

Arbetsgivaravgift

Registrerad

Aktiekapital

133000

Omsättn.intervall

10000 - 19999 tkr

F-skatt

Ja, registrerad för F-skatt

Registrerad för moms

Ja

SNI-bransch

47540 Specialiserad butikshandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater

Exekutiva befattningar/Administration

Visar 4 av 5

reviews aboutName

H

Henik Hagberg

moreThanAYearAgo

Har haft problem med en Kyl/Frys sedan den installerades för ca 6 månader sedan.
Först fick Electrolu komma och reparera sätta dit en plastkil för att belysningen inte slocknade.
Frysen isar igen och motorn går ca 15-20 timmar /dygn.
Vid sista gången för en vecka sedan besvarade Svesjö beträffande igenisning, "att jag skulle fylla på med mer mat"
Detta är inte seriöst

S

Saga Bjorkman

moreThanAYearAgo

Diskmaskinen tömde inte ut diskvattnet. Eländes elände att skopa ut vattnet efter varje disk och sedan skölja disken ren frân diskmedel Jag ringde Svesjö som var mycket vänliga och förklarade hur jag skulle göra. " Bättre att klura ut vad som är fel. Att skicka ut en gubbe i onödan kostar mycket."
Tusen tack Svesjö för hjälpen!!!

Patrik

moreThanAYearAgo

Mycket god service och hög kvalitet genomgående. Ett enkelt val att vända sig dit istället för till stormarknaden där man inte får någon hjälp.

H

Henrik Lilja

moreThanAYearAgo

Fantastisk service. Ringde med produktnummer på numera utgången electroluxmodell, inbyggd sådan, säljaren på telefon verkade ha allt i huvudet och kom genast med förslag till eättningsmodeller som skulle passa utan att ha sett köket. Fick leveransdatum tre dagar efter tel.kont. Ringde kvällen innan leverans vid 17 och gick utmärkt att ändra lev.tid med en timma då jag fått förhinder och behövde tidigare eller nytt datum. Proffsiga och trevliga installatörer. Kommer aldrig köpa vitvaror på någon annan stans igen.

Thomas

moreThanAYearAgo

Behövde en extra kyl/frys. Mitt enda uttryckliga krav var låg ljudvolym. Gick till Svesjö p g a deras expertis. Blev rekommenderad ett lite dyrare skåp fr Siemens (KG36VVW31, 6500 kr). "Bland de tystare på marknaden". Köpte denna modell och tvingas nu stänga av den varje gång jag vistas i köket. Låter så illa bitvis. Jämför med vårt några år äldre och mkt tysta Husqvarna-skåp (som vi behållit) låter detta nya obegripligt mycket mer, ett gurglande surrande som tilltar över tid. Man kan stå brevid vårt gamla skåp och nästan bara höra det nya Siemens-skåpet några meter bort. Siemenskompressorn jobbar dessutom nästan hela tiden (ca 18 timmar per dygn har det i efterhand framkommit). Svesjö har varit här och lyssnat, men tycker inte det nya skåpet låter oacceptabelt. Hänvisar till Siemens om jag är missnöjd. Den typen av ansvarstagande hade jag likagärna kunnat få på någon större lågpriskedja. Jag bad om ett tyst skåp men fick något helt annat. Svesjös s k expertis och vision om "nöjda kunder" är luft. Nästa gång blir det lågpriskedjan.

responseFromCompany

Nu har även Siemens serviceman varit ute och konstaterat att det är inte något fel på kyl/frysen.

RS

moreThanAYearAgo

Vi har återkommmit gång efter annan