Om Orust Motor AB

I 70 år har Orust Motor varit en trygghet för kunder som efterfrågat kvalité, både i produkter och tjänster. Det ska vi fortsätta med! Auktoriserad bilverkstad för VW, VW Transportbilar, Skoda, Seat, Audi och Fiat Professional.

Vi utför även service och reparationer på alla bilmärken genom samarbete med AutoExperten. Vi har en egen skadeverkstad som lagar alla bilmärken.

Här hittar du Skog & Trädgårdsprodukter från Husqvarna, Klippo, Aspen, Gardena med reparation och serviceverkstad.

Orust Motor arbetar med försäljning & service inom park & förvaltning med ett helhetskoncept till kommuner, föreningar, fastighetsbolag, kyrkor m.m.

Välkommen till Orust Motor!

Orust Motor ABs utvalda länkar

Bildgalleri

  • Orust Motor AB Bilverkstad, Orust - 1
  • Orust Motor AB Bilverkstad, Orust - 2
  • Orust Motor AB Bilverkstad, Orust - 3

Orust Motor AB, Företagsinformation

Officiell information

Juridiskt namn

Orust Motor Aktiebolag

Bolagsform

Aktiebolag

Datum för upprättande

19.06.1968

Org.nr:

5561178145

Arbetsgivaravgift

Registrerad

Aktiekapital

100000

Omsättn.intervall

50000 - 99999 tkr

F-skatt

Ja, registrerad för F-skatt

Registrerad för moms

Ja

SNI-bransch

45201 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar, 45110 Handel med personbilar och lätta motorfordon

Exekutiva befattningar/Administration

Visar 4 av 6

reviews aboutName

N

Niklas Galligani

moreThanAYearAgo

Lämnade in en tre år gammal bil på service (5000 mil). Höger lampa var släckt, vilket visade sig vara ett styrdon. Notan slutade på dryga nio tkr. Väl hemma upptäckte jag att det var riktigt mkt fukt på insidan av lampglaset, vilket jag aldrig noterat innan besöket! Jag kontaktade verkstaden & fick beskedet av verkstaden att verkstadskillens pappa besvärats av samma problem & om jag var tålmodig skulle problemet försvinna! Nu har jag kört över 25 mil med tända lyktor med oförändrad fukt på insidan av lampglaset! Hur tålmodig jag skulle vara specificerades dock ej! Den som väntar på något gott väntar uppenbarligen aldrig för länge!

Janne

moreThanAYearAgo

Mycket nöjd, Orust motor löste problemet efter att jag varit på en annan verkstad som gick bet. Det är skillnad på verkstad ock verkstad !

A

anonymousUser

moreThanAYearAgo

Lämnade in min bil för en lackskada. Allt sköttes perfekt och resultatet var mycket bra!

Så här borde alla verkstäder vara!

Vincent och Monica

moreThanAYearAgo

Vi fick snabb hjälp då vårat bilbatteri tog slut på semestern och vi var "strandsatta"

Netta

moreThanAYearAgo

Helt otroligt hjälpsamma och kunniga

Emil

moreThanAYearAgo

Blev grymt besviken vid senaste (och sista) besöket på Orust motor. Jag hade beställt en ny bil som jag gick och väntade på och under tiden behövde jag hålla igång min gamla bil ett tag till. Bad därför Orust motor om ett pris för att fixa handbromsen, för där hade jag fått en anmärkning på besiktningen. Jag fick ett pris och lämnade in bilen. När jag sedan hämtade den ville de ha mer betalt. Jag blev först förvånad, sedan arg. Har de gett mig ett pris får de hålla det. Kanske om det uppstår komplikationer kan de ringa mig och prata om det men så skedde inte. De gjorde en större lagning (på saker som de ansåg viktiga men som inte hörde till handbromsen) och ville ha betalt för det. Trots att jag bara ville få handbromsen fixad.

Det blev högljutt i receptionen så jag blev inkallad på chefens rum. Han var irriterad och tyckte att jag betett mig illa som höjt rösten så de andra kunderna kunde höra, men han ville inte ändra priset.

Då jag redan fått bilnycklarna gick jag bara ut, tog bilen och åkte hem. Fick en faktura på "deras" belopp, men betalade bara det jag fått på offerten. Sedan har jag aldrig hört något mer från dem.

Kör ny min nya bil, som egentligen går att serva hos Orust motor, men jag väljer att åka till ett annat ställe...

responseFromCompany

Till att börja med vill jag be om ursäkt för att du inte blev nöjd med ditt besök hos oss.
Då jag inte vet ditt namn så har jag svårt att bemöta det du skriver men du är välkommen att kontakta mig på mail tony@orustmotor.se så skall vi lösa detta

Med vänlig hälsning
Tony Gustafsson

Anders

moreThanAYearAgo

Snabb och trevlig kommunikation med anställda, rekommenderar detta företag!

Kategorier

Möjliga telefonnummerformat

03042304603-042 30 46030-42 30 460304-230 46