Jaktia är Sveriges största butikskedja för jakt- och fiskeutrustning och består för tillfället av 37 butiker från Sjöbo i söder till Kiruna i norr. För oss är jakt och fiske en livsstil som handlar om frihet, gemenskap, naturupplevelser och utmaningar.
I våra butiker hittar du de bästa produkterna från de mest kända varumärkena. Vi har allt från kläder och stövlar, till vapen och ammunition. Jaktias filosofi är att erbjuda produkter, kunskap, service och inspiration som gör din jaktupplevelse ännu större.
Jaktias utvalda länkar
Bildgalleri
Jaktia, Företagsinformation
Officiell information
Juridiskt namn
Jaktia Kållered AB
Bolagsform
Aktiebolag
Datum för upprättande
17.04.1997
Org.nr:
5565410882
Arbetsgivaravgift
Registrerad
Aktiekapital
100000
Omsättn.intervall
10000 - 19999 tkr
F-skatt
Ja, registrerad för F-skatt
Registrerad för moms
Ja
SNI-bransch
47789 Övrig specialiserad butikshandel, 47641 Specialiserad butikshandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Svarar inte på mail. Svåra att nå via telefon. Ringer inte upp fast dom säger att dom ska det. Okunniga. Åk till stjärnåsen istället!
bo antonsson
moreThanAYearAgo
Köpte en Zeiss Victory Mono 8*26 avståndsmätare laser åt en kamrat. Kostade 7500 kr. Han var inte riktigt nöjd med den efter att ha provat i verkligheten. Trots att det inte finns ngr märken på instrumentet och knappt ngr på paketet så får man inte pengar tillbaka. Tips! Är det ngt ni inte är nöjd med hos den vara ni köper så fundera ut annat ni kan behöva INNAN ni köper, vilket kompisen inte gjort.
Missnöjd Kund
moreThanAYearAgo
Jag köpte ett par stövlar där en gång. Dom passade inte i storlek så jag returnerade dom med schenker,allt enligt ök med personalen på Jaktia kållered. Efter två veckor fick jag tillbaka paketet i retur från schenker, då dom inte hämtat ut paketet. Istället för att Jaktia kållered tog det med schenker att jaktia dom klantat sig, eller latat sig, och inte hämtat ut paketet så förväntar dom sig av mig,kunden,att lösa ut paketet och skicka det igen. Dvs dubbel fraktkostnad o dubbel tid och besvär. Jaktia kållered ville heller inte ersätta mig för denna andra kostnad som jag fick lägga ut pga deras slarv utan föreslog mig ett par strumpor i ersättning. VA? Ett par strumpor? Ja, det är inget skämt. Är detta nån sorts skojeriverksamhet? Man kanske kan gå till jaktia kållered och göra som dom betala med strumpor? JOBBIG AFFÄR SOM DRÄNERER KUNDERNA PÅ ENERGI!!!
elisabet andersson
moreThanAYearAgo
Tänk på att du får betala returen själv, de stryker inte fakturan så du får påminnelser och avgifter, många samtal och oro innan allt är fixat. Kommer aldrig att handla där igen.
Sebbe
moreThanAYearAgo
Jag tycker Jaktia har grymt sortiment och bra priser!
Bertil Johansson
moreThanAYearAgo
svarar inte på mail och är stressade i telefon.
responseFromCompany
Tack för ditt omdöme, har haft problem med telefonerna men nu skall de vara fixade och du får gärna ringa igen! Hoppas att vi då inte upplevs stressade. och om du skickar på johannes.wihl@jaktia.se så ser jag personligen till att svara på dina mail. MVH: Johannes, Jaktia Kållered