Om Hallands Auktionsverk AB

Specialitet

Halmstadgruppen, oljemålningar och grafik, äldre och moderna litografier, målningar och etsningar. Modernt konsthantverk och möbler, t ex Arne Jacobsen, H J Wegner, Börge Mogensen, K E Ekselius, V Panton, Georg Jensen, Wiwen Nilsson, E Hald, Vicke Lindstrand, Simon Gate, Venini, WMF.

Övrigt

Äldre konst och antikviteter, specialitet silver och konsthantverk. Jugend (art-nouveau) och art-deco.

Samarbetar med andra auktionshus inom och utom Sverige för bästa möjliga resultat.

Medlem av Sydsvenska Industri- och Handelskammaren.

Värdering

Professionell värderingsman, Martin Laurell - av Sydsvenska Industri- och Handelskammaren tillförordnad besiktningsman för konst, konsthantverk och antikviteter.

Transport m.m.

Vi ordnar besiktning, värdering, hämtning, röjning, städning - allt på en räkning.

Att sälja

Tag med föremålet till oss, så får du direkt veta om det är någonting som efterfrågas, hur mycket du kan räkna med att få och när det kan komma med på auktion. Kan du inte själv komma in med föremålet - det är kanske för långt eller för tungt att ta med sig - skicka då bara ett foto eller maila in så svarar vi så fort vi kan.

Innehållet i denna modul är ändrat av användare

Bildgalleri

  • Hallands Auktionsverk AB Auktioner, auktionshus, Halmstad - 1
  • Hallands Auktionsverk AB Auktioner, auktionshus, Halmstad - 2
  • Hallands Auktionsverk AB Auktioner, auktionshus, Halmstad - 3
  • Hallands Auktionsverk AB Auktioner, auktionshus, Halmstad - 4

Hallands Auktionsverk AB, Företagsinformation

Officiell information

Juridiskt namnHallands Auktionsverk AB
BolagsformAktiebolag
Datum för upprättande10.09.2001
Org.nr:5566156039
ArbetsgivaravgiftRegistrerad
Aktiekapital100000
Omsättn.intervall5000 - 9999 tkr
F-skattJa, registrerad för F-skatt
Registrerad för momsJa
SNI-bransch47793 Auktioner i butik, 74900 Övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik, 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror

Exekutiva befattningar/Administration

Jan Martin Stephansson LaurellLedamot
Marie Héléne LaurellSuppleant

Omdömen om Hallands Auktionsverk AB

Jörgen Ek

mer än ett år sedan

Omöjligt att få kontakt svarar inte på telefon eller mail. Mycket bristfällig information åkte 8 mil för hämta saker som inte fanns på det ställe som jag fick info om. De har fortfarande inte svarat, Inte fått varorna eller pengar tillbaka.

*oseriöst*

Linnea

mer än ett år sedan

Har handlat på Hallands auktionsverk flertalet gånger och har bara gott att säga. Bra bemötande, kundvänligt och möjlighet att fynda.

Sökord

Värdera tavlorvärdera tavlaSpecialauktionerauktionsverkAuktionsstämmarevärdera möblerHallands Auktionsverk ABvärderingsmanhalmstadsauktionskammarevärdera dödsboauktionHemvärderingauktionsverketmusselmalet auktionauktion onlineoscariansk stilpepparströaregeorg jensen flaggakungliga nordstjärneordenvarbergs auktionskammarehallandsskolestoleubåt leksakvattenhaltsmätare spannmåltaklampa flygplanafrikanskt matkärlmartin laurellhalmstads auktionskammare möblercrafoord auktionerklackring vitguldtubkikare mässingangelica wiik säljesströare med gravyrauktioner på nätet möblergöteborgs auktionskammaremargareta skålvärderingwass auktionerlundgrens limited snusdosaauktion setårtspade med gravyrauktion möblergolvlampa italiensk designsvenska auktionersmyckesauktion (pärlor)retina rollei kodak agfaauktionskalenderenarmad bandit säljesauktion av silver (internationellt)hallands auktionersnöskor säljesprenumerationerlampkupor i glaspolisbil leksakhardy stridsnöskor atlasaskfat med gravyrmyntauktion (guld)schackbord säljesauktion av silver tallrikarrp auktionersvärdsorden säljesonline auktionkulspel i trästadsauktionrp auktionnordstjärneorden säljeshav auktionekenäs glas värdekonst auktionkolonn auktiongraverad whiskykaraffstövelknekt skalbaggeframvaskat guldväggur i trävärdering dödsbonordstjärneorden värdefamiljeemblembarnspis trävärdering av dödsbodödsbo auktionskeppsklocka säljesauktioner på nätetangelica wiik oljamyran stolhedbergs auktionlämna anbudringar auktionauktionsverket.sehvidpot royal copenhagensecond handauktioner onlinesnusdosa silverauktion.searps stilfrimärken viktauktion av frimärken (italien)auktionskammarenobjekt 360taklampa smidelogemålningsextant säljeskristina assarsson auktion pågåendeskriftlig värderingoljemålningar grafik måleri och etsningar konstdesigner lampahallands auktionskammareden franska hyllmöbelnvasaorden säljesauktionsfirmorauktion av smycken (jugend/art deco)stpl magnusdödsbo säljes

Möjliga telefonnummerformat

03515690003-515 69 00035-15 69 000351-569 00