Se på karta
Holländargatan 21B11160 Stockholm

4.5 (2)

Välkänt auktionshus med både frimärks- och myntauktioner där vi säljer frimärken, brev, vykort, handskrifter, mynt, sedlar m.m.

Kyrkebolsgatan 965469 Karlstad

1 (2)

Med 30 års erfarenhet och ett etablerat namn i Värmland erbjuder vi uppskattade och välbesökta kvalitetsauktioner samt stadsauktioner kontinuerligt under hela året. Välkommen!

Södra Hamnvägen 811541 Stockholm

Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.

Nybrogatan 2011439 Stockholm

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Dragarbrunnsgatan 7375320 Uppsala

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Kungsportsavenyen 4141136 Göteborg

Vi är ett av Nordens ledande auktionshus. Våra experter utför värdering och rådgivning. Företaget håller internationella kvalitetsauktioner två gånger/år och månadskvalitetsauktioner fyra gånger/år. De innehåller allt från konst glas, porslin, mattor, smycken, silver och möbler.

Östergatan 421125 Malmö

Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus.Uppsala Auktionskammare är det enda auktionshuset i Norden som enbart bedriver kvalitetsauktioner. Vi fokuserar på kvalitet och försäljning av högklassig konst, antikviteter och design. Med ett gott internationellt renommé, rekordnoteringar, exklusiva samlingar och över 200 miljonnoteringar har vi kommit att bli ett av Nordens ledande auktionshus.

Nöbbelövsvägen 10022660 Lund

Med omsorg och kvalitet tar vi hand om hela samlingar och dödsbon, även tömning och städning, samt enstaka föremål. All försäljning sker online i samarbete med Auctionet med över 4.000.000 besök varje månad. Kontakta oss för inlämning på 046-125540 eller via mail på [email protected]. Vi gör dagligen hembesök i hela Skåne. Det går också bra att besöka oss på Nöbbelövsvägen 100 i Lund, måndag-fredag kl. 13-17. Hjärtligt välkomna!

Nässjögatan 630248 Halmstad

2.5 (2)

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.