Se på karta

auktioner, auktionshus helsingborg

gav 12 företag inom detta område

(2.5)

Nässjögatan 630248 Halmstad
logo

Företaget finns i Halmstad men välkomnar kunder från Helsingborg.

Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som även drog igång Halmstadkontoret i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999. Martin Laurell Martin Laurell har, förutom konstvetenskap och historia, bl a studerat ekonomi vid Lunds Universitet och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bl a varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark. Den långa erfarenheten i auktionsbranschen i kombination med utnyttjande av modern internetteknik (med bl a bild på samtliga objekt) gör att kunderna kan vara säkra på att få en maximal exponering av sina föremål, vilket även avspeglar sig i goda försäljningspriser.

auktion Sökord

Månadsauktioner med konst , antikviteter och design. Vi utför värderingar, även i hemmet, hämtning samt städning - allt på samma räkning. Välkommen.

Visa mer
Kurirgatan 5725452 Helsingborg
Maskinistgatan 1425351 Påarp
Möllegränden 1925223 Helsingborg
Jonstorpsvägen 15725476 Allerum
O D Krooks gata 2125444 Helsingborg
Hebsackersgatan 1825437 Helsingborg
Decauvillegatan 125230 Helsingborg
Hyllevägen 7026364 Viken